Snowboarding

World Championships Team Announced

by
USSA
2017-03-07 14:03
 

SIERRA NEVADA, Spain (Mar. 6, 2017) – A team of 23 talented snowboarders is heading to the 2017 FIS Snowboard World Championships in Sierra Nevada, Spain March 7-19. The U.S. snowboarders will compete in halfpipe, slopestyle, big air, snowboardcross, parallel giant slalom and parallel slalom.

U.S. Snowboarding will send a highly competitive team to Sierra Nevada, including 2016 FIS slopestyle crystal globe winner Chris Corning (Silverthorne, CO) and 2016 LAAX Open halfpipe winner Arielle Gold (Steamboat Springs, CO). Accompanying the halfpipe, slopestyle and big air teams will be a star-packed snowboardcross team, including Olympic medalist Alex Deibold (Boulder, CO) and World Cup winner Hagen Kearney (Telluride, CO), and a strong alpine snowboarding crew highlighted by Olympian Justin Reiter (Steamboat Springs, CO) and Michael Trapp (Steamboat Springs, CO), who finished in the top 10 at two recent World Cup parallel giant slaloms.

Lindsey Jacobellis (Stratton Mountain, VT), who has taken gold in all four World Championship snowboardcross events in which she has competed, will be carrying the flag for team USA at the opening ceremonies.

U.S. Snowboarding will be sharing behind-the-scenes action from the FIS Snowboard World Championships on FacebookTwitterInstagram and Snapchat (us.snowboarding).

2017 U.S. SNOWBOARDING FIS SNOWBOARD WORLD CHAMPIONSHIPS TEAM

HALFPIPE
Men
Chase Blackwell (2/27/99; Longmont, CO; Jim Smith Club)
Toby Miller (2/14/00; Truckee, CA; Tahoe Select Snowboard Team)
Louie Vito (3/20/88; Bellefontaine, OH)
Ryan Wachendorfer (2/3/98; Edwards, CO; Ski & Snowboard Club Vail)

Women
Noelle Edwards (12/23/96; Mt. Snow, VT)
Arielle Gold (5/4/96; Steamboat Springs, CO; Steamboat Springs Winter Sports Club)
Zoe Kalapos (4/17/97; Vail, CO; Ski & Snowboard Club Vail)
Maddie Mastro (2/20/00; Wrightwood, CA; Mammoth Mountain Snowboard Team)

SLOPESTYLE
Men
Chris Corning (9/7/99; Silverthorne, CO; Aspen Valley Ski & Snowboard Club)
Lyon Farrell (11/22/98; Haiku, HI)
Judd Henkes (4/3/01; La Jolla, CA; Mammoth Mountain Snowboard Team)
Dylan Thomas (6/27/94; Brooklyn, PA)

Women
Jessika Jenson (8/7/91; Rigby, ID)
Kirra Kotsenburg (Park City, UT)
Karly Shorr (5/18/94; Milford, MI; Auburn Ski Club)
Ty Walker (3/3/97; Stowe, VT; Mt. Mansfield Winter Academy)

SNOWBOARDCROSS
Men
Nick Baumgartner (12/17/81; Iron River, MI)
Alex Deibold (5/8/86; Boulder, CO; Stratton Mountain School)
Nate Holland (11/8/78; Sandpoint, ID)
Hagen Kearney (11/6/91; Telluride, CO; International Snowboard Training Center)

Women
Faye Gulini (3/24/92; Salt Lake City, UT; Ski & Snowboard Club Vail)
Lindsey Jacobellis (8/19/85; Stratton Mountain, VT; Stratton Mountain School)
Rosie Mancari (1/22/94; Anchorage, AK; Steamboat Springs Winter Sports Club)

ALPINE
Robert Burns (11/11/90; Steamboat Springs, CO; Steamboat Springs Winter Sports Club)
Maggie Carrigan (10/22/96; Steamboat Springs, CO; Steamboat Springs Winter Sports Club)
Aaron (AJ) Muss (12/15/94; Rumson, NJ; Steamboat Springs Winter Sports Club)
Justin Reiter (2/2/81; Steamboat Springs, CO; Steamboat Springs Winter Sports Club)
Michael Trapp (7/10/88; Steamboat Springs, CO; Steamboat Springs Winter Sports Club)

EVENT SCHEDULE (subject to change)

March 9
Slopestyle qualifiers

March 10
Halfpipe qualifiers
Snowboardcross qualifiers

March 11
Halfpipe finals
Slopestyle finals

March 12
Snowboardcross individual finals

March 13
Snowboardcross team finals

March 14
Parallel giant slalom

March 15
Parallel slalom

March 16
Big air qualifiers

March 17
Big air finals